logo 5g

5G ma już ponad 4 mln użytkowników na świecie

Z miesiąca na miesiąc wzrasta liczba uruchamianych komercyjnie sieci 5G. Według danych Global Mobile Suppliers Association z końcem 2019 roku w 34 krajach 61 operatorów uruchomiło sieci piątej generacji, a 355 zainwestowało w rozwój tej technologii.

Zgodnie z danymi londyńskiej firmy badawczo-konsultingowej Ovum do końca trzeciego kwartału 2019 roku na całym świecie liczba abonamentów 5G osiągnęła 4,04 mln, co stanowi 0,045% całego globalnego rynku telefonii komórkowej. W porównaniu do 4,98 miliarda subskrypcji LTE, które stanowią obecnie 55,4% wszystkich globalnych abonamentów mobilnych, to wciąż bardzo niewiele. Choć podobnie, a nawet mniej dynamicznie sytuacja wyglądała podczas wprowadzania 4G.

Global Mobile Suppliers Association (GSA) w swoim styczniowym podsumowaniu stanu rozwoju 5G na świecie podaje, że prawie 10% wszystkich operatorów LTE wdrożyło 5G, a niecałe 8% uruchomiło już działające w tej technologii rozwiązania. Do połowy stycznia 2020 roku 355 operatorów na całym świecie zainwestuje w rozwój technologii piątej generacji, co oznacza rozpoczęcie testów, prób, wdrożeń pilotażowych, jak i komercyjnych uruchomień sieci.

Do tej pory 61 operatorów w 34 krajach uruchomiło jedną lub więcej komercyjnych usług 5G zgodnych ze standaryzacją 3GPP. Część z nich dedykowana jest smartfonom (49 operatorów), część ruterom (34 operatorów wdrożyło 5G FWA – Fixed Wireless Access), a ich geograficzny zasięg działania jest zróżnicowany – od rozwiązań na szeroką skalę po tylko lokalne wdrożenia.  

Stopniowy wzrost usług 5G uruchamianych przez operatorów idzie w parze z coraz większą liczbą ogłaszanych urządzeń wspieranych przez tę technologię. GSA odnotowało, że ich ilość gwałtownie wzrosła w 2019 roku: — na początku tego roku mieliśmy dosłownie tylko kilka zapowiedzi, a w styczniu 2020 r. już wiadomości o 208 różnorodnych urządzeniach 5G, z których przynajmniej 60 już jest dostępnych na rynku. Łącznie 78 dostawców ogłosiło m.in. 62 modele smartfonów 5G, z których 35 już jest komercyjnie dostępnych, 5 laptopów, 2 drony, 3 roboty, 3 telewizory, 4 routery, 14 hotspotów czy 69 urządzeń abonenckich CPE.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *